9 kwi 2025
Czy do sporządzenia aktu notarialnego wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Od dnia 28 kwietnia 2023 roku, zgodnie z art. 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków:
Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3) wynajmowanego.
W związku z powyższym do sporządzenia umowy dokumentującej sprzedaż wyżej wymienionych nieruchomości lub spółdzielczych własnościowych praw do lokali wymagane jest sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej.
Kto sporządza i jak długo ważne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej mogą sporządzić jedynie osoby do tego uprawnione.
Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa prowadzi centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, w którym to wykazie, udostępnionym pod adresem: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych wymieniono osoby uprawnione do sporządzania takowych świadectw.
Świadectwo takie może być sporządzone i przekazane nabywcy zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej i jest ważne 10 lat od daty jego sporządzenia.
W razie powzięcia wątpliwości co do autentyczności przekazanego świadectwa charakterystyki energetycznej można dokonać jego weryfikacji centralnym rejestrze udostępnionym pod adresem: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/wykaz-swiadectw-charakterystyki-energetycznej-budynkow.
Czy za zgodą stron można zrezygnować z obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej?
Zgodnie z art. 11 wyżej wymienionej Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków:
Nabywca albo najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania zgodnie z ust. 1 odpowiednio świadectwa charakterystyki energetycznej, jego kopii albo wydruku, co więcej notariusz odnotowuje w akcie notarialnym jego przekazanie nabywcy.